VERSION: 6.4.0.129 (31/08/2019)
United States of America United States of America

NPC Entries

Medals
Discipline Name Event Medals
Men Bronze
Men Silver
Women Silver
Men's +100 kg Silver
Men's -60 kg Bronze
Men's -90 kg Bronze
Women's +70 kg Bronze
Women's -70 kg Bronze
Men's 100m T52 Gold
Men's 100m T64 Gold
Men's 1500m T52 Gold
Men's 200m T64 Gold
Men's 400m T52 Gold
Men's High Jump T42-47/T63-64 Gold
Men's Javelin Throw F54 Gold
Men's Long Jump T47 Gold
Men's Long Jump T63/64 Gold
Men's Shot Put F40/41 Gold
Men's Shot Put F46 Gold
Women's 100m T13 Gold
Women's 100m T37 Gold
Women's 100m T47 Gold
Women's 100m T54 Gold
Women's 200m T37 Gold
Women's 200m T47 Gold
BARTA Sydney(T64,F64)
Women's 200m T64 Gold
Women's 400m T20 Gold
Women's 400m T54 Gold
Women's 800m T53 Gold
Women's 800m T54 Gold
Women's Discus Throw F64 Gold
Women's Long Jump T36/37/38 Gold
Women's Long Jump T42-44/T61-63 Gold
Universal 4x100m Relay Gold
Men's 100m T12 Silver
Men's 100m T52 Silver
Men's 100m T54 Silver
Men's 100m T64 Silver
Men's 1500m T13 Silver
Men's 200m T35 Silver
Men's 200m T64 Silver
Men's 400m T13 Silver
Men's 400m T53 Silver
Men's 400m T54 Silver
Men's 800m T53 Silver
Men's Discus Throw F64 Silver
Men's High Jump T42-47/T63-64 Silver
Men's Long Jump T11/12 Silver
Men's Long Jump T47 Silver
Men's Long Jump T63/64 Silver
Men's Shot Put F53/54 Silver
Women's 100m T53 Silver
Women's 100m T64 Silver
Women's 200m T64 Silver
Women's 400m T53 Silver
Women's 400m T54 Silver
Women's 800m T54 Silver
Women's Javelin Throw F54 Silver
Women's Long Jump T42-44/T61-63 Silver
Women's Long Jump T47 Silver
Men's 100m T11 Bronze
Men's 100m T35 Bronze
Men's 100m T64 Bronze
Men's 200m T64 Bronze
Men's 400m T52 Bronze
Men's Javelin Throw F37/38 Bronze
Women's 100m T64 Bronze
Women's 400m T38 Bronze
Women's 400m T53 Bronze
Women's 400m T54 Bronze
Women's 800m T54 Bronze
BARTA Sydney(T64,F64)
Women's Discus Throw F64 Bronze
Women's Long Jump T36/37/38 Bronze
Women's Long Jump T42-44/T61-63 Bronze
Women's Shot Put F53/54/55 Bronze
Men's Singles SS6 Silver
Mixed Time Trial T1-2 Gold
Women's Road Race C1-3 Gold
Women's Time Trial C1-5 Gold
Men's Road Race H3-5 Silver
Mixed Road Race T1-2 Silver
Mixed Time Trial H1-5 Silver
Mixed Time Trial T1-2 Silver
Men's Road Race C1-3 Bronze
Women's Road Race C4-5 Bronze
Women's Time Trial C1-5 Bronze
Men's 1km Time Trial C1-5 Gold
Women's 500m Time Trial C1-5 Gold
Women's Individual Pursuit C1-3 Gold
Women's Individual Pursuit C4-5 Gold
Men's 1km Time Trial C1-5 Silver
Men's Individual Pursuit C1-3 Silver
Men's Individual Pursuit C1-3 Bronze
Women's 500m Time Trial C1-5 Bronze
M Comb. 88kg & 97Kg AH Silver
Men's 100m Backstroke S10 Gold
Men's 100m Backstroke S8 Gold
SANOCKI Carson(SB13,S13,SM13)
Men's 100m Breaststroke SB13 Gold
SANOCKI Carson(SB13,S13,SM13)
Men's 200m Individual Medley SM13 Gold
Men's 400m Freestyle S9 (S8) Gold
GASE Abigail(S7,SM7)
Women's 100m Backstroke S7 Gold
Women's 100m Backstroke S9 Gold
WHITE Madelyn(SB8,SM9,S9)
Women's 100m Breaststroke SB8 Gold
Women's 100m Butterfly S9 Gold
SIMS Natalie(S9,SM9)
Women's 100m Freestyle S9 Gold
Women's 400m Freestyle S9 Gold
Women's 50m Backstroke S5 (S4) Gold
Women's 50m Freestyle S9 Gold
Mixed 4x100m Freestyle Relay 49pts Gold
Men's 100m Backstroke S8 Silver
SHATTUCK Zachary(SB6,SM6,S6)
Men's 100m Breaststroke SB6 Silver
SMITH Liam(SB7,S7,SM7)
Men's 100m Breaststroke SB7 Silver
SANOCKI Carson(SB13,S13,SM13)
Men's 400m Freestyle S13 (S12) Silver
Men's 50m Freestyle S10 Silver
Women's 100m Backstroke S12 Silver
Women's 100m Backstroke S9 Silver
SHEPHERD Haven(S8,SB7,SM8)
Women's 100m Breaststroke SB7 Silver
Women's 100m Breaststroke SB9 Silver
CICHOCKI Leslie(S14,SB14,SM14)
Women's 100m Butterfly S14 Silver
Women's 200m Freestyle S5 (S3-S4) Silver
SHEPHERD Haven(S8,SB7,SM8)
Women's 200m Individual Medley SM8 Silver
SCHMIT Summer(SB9,SM9)
Women's 200m Individual Medley SM9 Silver
HERMES Laurrie(S11,SB11)
Women's 400m Freestyle S11 Silver
WHITE Madelyn(SB8,SM9,S9)
Women's 400m Freestyle S9 Silver
Women's 4x100m Freestyle Relay 34pt Silver
MURRAY JR Samuel(S9,SB8,SM9)
Men's 100m Breaststroke SB8 Bronze
Men's 100m Butterfly S10 Bronze
SANOCKI Carson(SB13,S13,SM13)
Men's 100m Freestyle S13 Bronze
SMITH Liam(SB7,S7,SM7)
Men's 100m Freestyle S7 Bronze
Men's 100m Freestyle S8 Bronze
SHATTUCK Zachary(SB6,SM6,S6)
Men's 200m Ind. Medley SM6 (SM5) Bronze
Men's 200m Individual Medley SM8 Bronze
GELFAND David(S9,SB8,SM9)
Men's 200m Individual Medley SM9 Bronze
MINOR Ross(SB11,S11)
Men's 400m Freestyle S11 Bronze
Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts Bronze
Men's 4x100m Medley Relay 34pts Bronze
SHATTUCK Zachary(SB6,SM6,S6)
Men's 50m Butterfly S6 Bronze
SMITH Liam(SB7,S7,SM7)
Men's 50m Butterfly S7 Bronze
Men's 50m Freestyle S10 Bronze
SMITH Liam(SB7,S7,SM7)
Men's 50m Freestyle S7 Bronze
HERMES Laurrie(S11,SB11)
Women's 100m Backstroke S11 Bronze
CICHOCKI Leslie(S14,SB14,SM14)
Women's 100m Backstroke S14 Bronze
Women's 100m Backstroke S9 Bronze
HERMES Laurrie(S11,SB11)
Women's 100m Breaststroke SB11 Bronze
NARDELLA Abigail(S6,SB6,SM6)
Women's 100m Breaststroke SB6 Bronze
Women's 100m Breaststroke SB8 Bronze
SCHMIT Summer(SB9,SM9)
Women's 100m Breaststroke SB9 Bronze
SIMS Natalie(S9,SM9)
Women's 100m Butterfly S9 Bronze
Women's 100m Freestyle S12 Bronze
Women's 100m Freestyle S9 Bronze
GASE Abigail(S7,SM7)
Women's 200m Individual Medley SM7 Bronze
SIMS Natalie(S9,SM9)
Women's 200m Individual Medley SM9 Bronze
Women's 400m Freestyle S9 Bronze
GASE Abigail(S7,SM7)
Women's 50m Butterfly S7 Bronze
GASE Abigail(S7,SM7)
Women's 50m Freestyle S7 Bronze
SHEPHERD Haven(S8,SB7,SM8)
Women's 50m Freestyle S8 Bronze
Women's 50m Freestyle S9 Bronze
Men's Singles Class 9 Gold
Men's Singles Class 3 Silver
Men's Singles Class 5 Silver
Men's Singles Class 6 Silver
Men's Team Class 6-8 Silver
Men's Team Class 9-10 Bronze
Men's K44 Over 75kg Gold
Men's K44 Over 75kg Bronze
Women's K44 Under 49kg Bronze
Mixed's 10m Air Rifle Prone SH1 Gold
Mixed's 10m Air Rifle Prone SH2 Gold
Mixed's 10m Air Rifle Stand SH2 Gold
Mixed's 25m Sport Pistol SH1 Gold
Mixed's 50m Rifle Prone SH1 Gold
Mixed's 10m Air Rifle Prone SH2 Silver
Men's 10m Air Pistol SH1 Bronze
Mixed's 10m Air Rifle Prone SH1 Bronze
Mixed's 50m Rifle Prone SH1 Bronze
Women Gold
Men Silver
Men's Gold
Women's Silver
Mixed Gender Gold
Women's Doubles Gold
Men's Doubles Silver
Quad Singles Silver
Quad Singles Bronze
Women's Singles Bronze

Legend

M: Men
W: Women
X: Mixed